Vammaisneuvosto

Neuvosto on vammaisten kuntalaisten, heidän omaistensa ja vammaisjärjestöjen yhteistyöryhmä.

Vammaisneuvoston tehtävänä on

  • vammaisten elinolojen edistäminen ja parantaminen
  • pyrkii vaikuttamaan vammaisten palvelujen ja tukitoimien kehittämiseen
  • seuraa kuntatason suunnittelua, päätöksentekoa ja toimenpiteitä vammaisten näkökulmasta
  • tekee aloitteita ja esityksiä viranomaisille
  • antaa lausuntoja vammaisten elämisessä ja suoriutumisessa merkittävistä asioista

Vammaisneuvoston jäsenet

Kerro miten vammaisten elinoloja tulisi parantaa, ota yhteyttä vammaisneuvostoon.

Puheenjohtaja:
Naantalin kaupungin edustaja
Seppo Vainio
puh. 040 082 9150
vainio.seppo.t@dnainternet.net 

Sihteeri:
Naantalin kaupungin edustaja
Sofia Vainio
puh. 040 664 8079
sofia.vainio@naantali.fi 

Jäsenet:

Naantalin kaupungin edustaja (varapuheenjohtaja)
Mika Ratilainen 
puh. 040 832 3144
mika.ratilainen@uusitie.com

Naantalin kaupungin edustaja
Jussi Tähti
puh. 044 581 7896
jussistara@gmail.com

Raisio-Naantali Fountain House ry/Karvetin klubitalo
Marja Suominen
puh. 02 435 4571
msuominen48@gmail.com

Naantalin kaupungin edustaja
Seija Salminen
seijasalminen@hotmail.com

Naantalin Vanhusten Tuki r.y.
Anna Järvinen 
puh. 040 715 2247
anna.jarvinen100@icloud.com

Naantalin Perussuomalaiset
Tiina Karjalainen
puh. 040 870 2411 (tekstiviestit)
1tiinakarjalainen@gmail.com

Killin Kehitysvammaisten Tuki ry.
Eija Toivonen 
puh. 050 520 5344 
eija.toivonen@pp5.inet.fi
 
Turun Seudun Invalidit ry.
Pertti Leinonen
puh. 050 412 1635
pertti.leinonen@gmail.com

Lounais-Suomen neuroyhdistys
Lasse Eklund
puh. 044 200 9355
lassejuhani.eklund@gmail.com
 
Hengitysliitto Heli
Eira Helomaa
puh. 050 522 6634
 

Asiasanat

Osallistuminen ja päätöksenteko
Vammaisten muut kuin asumis- ja kotipalvelut